Idrottsgalans pristagare genom tiderna

Vinnarna i de olika kategorierna presenteras tillsammans med det år då idrottsprestationen genomfördes. Idrottsgalan arrangeras i januari året efter.
 

Årets Kvinnliga Idrottare

2015 Cecila Jessen, Skövde Triathlon
2014 Anna-Maria Johansson, Skövde HF
2013 Petra Dydiszko, Skövde Taekwon-Do Club
2012 Sara Nyberg, Skövde Armsport
2011 Petra Dydiszko, Skövde Taekwon-Do Club
2010 Helena Jansson, IF Hagen
2009 Helena Jansson, IF Hagen
2008 Helena Jansson, IF Hagen
2007 Helena Jansson, IF Hagen
2006 Linnea Torstensson, Skövde HF
2005 Madeleine Grundström, Skövde HF

Årets Manlige Idrottare

2015 Emil Johansson, SK Vitesse
2014 Albin Elowson, FMCK Skövde
2013 Johan Lundh Grevagårdens Ryttarförening
2012 Linus Johansson, Skövde AIK
2011 Andreas Nilsson, IFK Skövde Handboll
2010 Patrik Johansson, IFK Skövde SK

2009 Stig Svensson, Skövde Bågskytteklubb
2008 Fredrik Gustafsson, Grevagårdens ryttarförening
2007 Johan Sjöstrand, IFK Skövde HK
2006 Rasmus Wremer, IFK Skövde HK
2005 Oskar Käck, IF Hagen 

Årets Lag

2015 Skövde HF
2014 IFK Skövde FK
2013 Skövde KIK
2012 Skövde Saints
2011 Våmbs IF, Damlag
2010 Skövde HF, Damelit handboll
2009 Skövde HF, Damelit handboll
2008 Skövde HF Damelit handboll
2007 Skövde Saints, Damlag Softball
2006 Skövde HF Damelit handboll
2005 IFK Skövde Elitlag i handboll  

Årets Kvinnliga Junior

2015 Ida Olsson, IF Hagen Friidrott
2014 Nikki Brockmar, Skövde Simsällskap
2013 Céline Bertrand, Skövde Simsällskap
2012 Linda Johansson, Skövde Distansridklubb
2011 Emelie Svensson, Grevagårdens Ryttareförening
2010 Elin Ringqvist, Skövde Taekwon-Do
2009 Céline Bertrand, Skövde Simsällskap
2008 Jessica Lindblom, Skövde Bågskytteklubb
2007 Sofia Loft, Skövde Taekwon-Do
2006 Sofia Loft, Skövde Taekwon-Do
2005 Helena Jansson, IF Hagen

Årets Manliga Junior

2015 Linus Nilssen, IF Hagen Friidrott
2014 Mattia Obermüller, IFK Skövde HK
2013 Filip Forsmark, SKövde IK
2012 Sebastian Brusewitz, S:t Helena Basket
2011 Albin Elowsson, FMCK Skövde Enduro
2010 Max Friberg, Skövde IK
2009 Andreas Cederholm, IFK Skövde HK
2008 Johan Mårtensson, Skövde AIK 
2007 Stephan Andersén, Skövde Triathlonklubb
2006 Patrik Johansson, IFK Skövde Skidklubb
2005 Anton Strålman, Skövde IK

Årets Ledare/Tränare

2015 Priya Mohlén, Skövde Saints
2014 Karin Mölller, Skövde Ryttarförening
2013 Tamas Fekete, Skövde Simsällskap
2012 Fredrik Ljunggren, Skövde IK
2011 Anders Nilsson, Skövde IK
2010 Magnus Frisk, Skövde HF
2009 Stefan Jacobsson, Skövde AIK
2008 Harri Viinamäki, Skövde HF/IF Hagen
2007 Magnus Frisk, Skövde HF
2006 Gudmundur Magnusson, Skövde AIK
2005 Gunnar Blombäck, IFK Skövde Handboll
 

Årets Idrottare med Funktionshinder

2015 Tomas Andersson, Klotrullarnas BK
2014 Yvonne Nyström & Elin Sköld Fogelström, RBU Skaraborg
2013 Joakim Modig, Skövde Handikappidrottsförening
2012 Alexander Lagerin, Skövde HIF
2011 Andreas Ousbäck, Skövde Handikappidrottsförening
2010 Maria Persson, Klotrullarnas BK
2009 Astrid Ljung och Henrik Fredriksson, RBU Skaraborg
2008 Yvonne och Leif Johansson, RBU Skaraborg
2007 Jennica Tängemo, Skövde HIF
2006 Tomas Andersson, Skövde HIF
2005 Ritva Niska Andersson/Kenneth Andersson, IK Hjulben
 

Årets Nykomling (Delades endast ut för 2005)

2005 Lina Ahlström, Skövde Taekwon-do Club
 

Årets Förening (Ny kategori från 2006)

2015 Skultorps IF
2014 Skövde KIK
2013 IFK Skövde FK
2012 HK Country
2011 Skövde Ryttarförening
2010 IFK Värsås Fotboll
2009 Candanza Dansförening
2008 Skövde Bandy
2007 Ulvåkers IF
2006 IF Friskis&Svettis
 

Årets unga ledare (Ny kategori från 2010)

2012 Julia Auvinen, Skultorps Tennisklubb
2011 Tim Berggren & Ronja Koskinen, Candanza
2010 Åsa Bogren, IF Hagen, orientering

Årets kvinnliga unga ledare (Ny kategori från 2013)

2015 Elin Nilsson, Skövde Konståkningsklubb
2014 Ellen Johansson, Skövde ABK
2013 Cornelia Gustavsson, Skövde Cheer All Stars

Årets manliga unga ledare (Ny kategori från 2013)

2015 Fredrik Collin, Skövde HIF
2014 Alexander LIndvall & Johan Bergman, Skövde Skateförening
2013 Johan Rosén, SK Vitesse

Årets Prestation

2010 Borttagen som kategori
2009 Torill Fonn Hartikainen, Team Ultrasweden IK
2008 Skövde HF Damelit
2007 Skövde Taekwon-Do
2006 Skövde AIK Herrar
2005 Skövde HF Damelit

Årets Eldsjäl (Ny kategori från 2011)

2015 Anders Plantin Skövde KIK
2014 Kristina Aldén, Skövde IK
2013 Mikael Samuelsson, IFK Skövde HK
2012 Margaretha Persson, Skövde IBF
2011 Jan Karlgren, HK Country

Årets Skövdeidrottare i världen (Ny kategori från 2011)

2012 Marcus Hellner, Gellivare Skidallians
2011 Helena Jansson, Leksands OK

SLA Plaketten-Årets Skövdeidrottare i världen (Ny kategori från 2013)

2015 Anton Strålman, Tampa Bay Lightning
2014 Sofia Loft Skövde Kraftsportklubb
2013 Viktoria Helgesson, Tibro KK

Hederspriset

2015 Lennart Svensson, Tidans IF
2014 Margareta Wetterberg, Grevagårdens Ryttarförening
2013 Rolf Åhnborg, Skövde AIK
2012 Stig Carlsson, Våmbs IF
2011 Sören Karlström
2010 Stig Markerius, Skövde AIK 
2009 Kaj Bertelsen, Skövde BC
2008 Evert Forsman, Skövde IK
2007 Sture Arvidsson, Värings GIF
2006 Annlis Frisk, Skövde HF
2005 Lennart Svensson, IF Hagen