Avstängda parkeringar 18 augusti
En icke tillståndsgiven cruising planeras i centrala delarna av Skövde på fredag (18/8). Samlingsplats för cruisingen är Arena Skövdes parkering alternativt Billingehovs parkering. Därför stängs dessa tillfälligt av.
Skövde kommun har fått kännedom om en icke tillståndsgiven cruising som planeras i centrala delarna av Skövde på fredag (18/8). Samlingsplats för cruisingen är Arena Skövdes parkering alternativt Billingehovs parkering.
För att minska risken för ordningsstörning i stan spärrar Skövde kommun av större delen av Arena Skövdes parkering och Billingehovs parkering mellan 18/8 17.00 – 19/8 07.00. En
specifik del av parkeringarna kommer att hållas öppna för de som vill besöka arenorna med tillhörande gym och restauranger. De som har parkerat fordon innanför avspärrningarna innan 17.00 kommer att kunna ta sig ut.