Ta emot APL- eller LIA-praktikant

Här finns information för dig som vill ta emot en APL- eller LIA-praktikant på din arbetsplats.

Arbetsplatsförlagt lärande (APL) – Praktisk träning på en arbetsplats

Arbetsplatsförlagt lärande (APL) är en viktig del av yrkesutbildningen och hjälper elever att förbereda sig för arbetslivet.

  • På gymnasieskolans yrkesprogram ska elever ha minst 15 veckor APL.
  • På gymnasial lärlingsutbildning sker minst hälften av utbildningen på en arbetsplats.
  • På regionala yrkesvux-utbildningar ska minst 15 % av utbildningen vara APL.

APL med kvalitet

För att APL ska ge rätt kunskaper och erfarenheter måste skolan se till att arbetsplatserna håller hög standard, både när det gäller utbildningens innehåll och värdegrund. Samtidigt ska arbetsplatserna ha inflytande över när och hur APL genomförs, med hänsyn till både verksamhetens och elevernas behov.

Har du möjlighet att erbjuda en eller flera LIA-platser till elever på gymnasiet? Kontakta studie- och yrkesvägledarna på Gymnasium Skövde:

Gymnasium Skövdeextern länk

Har du möjlighet att erbjuda en eller flera APL-platser till elever på Vuxenutbildning Skövde? Kontakta ansvarig biträdande rektor på Vuxenutbildning Skövde via Skövde kommuns Kontaktcenter, 0500-49 80 00.

Lärande i arbete (LIA) -Praktik inom yrkeshögskolan

Yrkeshögskolans utbildningar ska leda till jobb eller eget företagande. Därför är det viktigt att de har en nära koppling till arbetslivet.

LIA innebär att en del av utbildningen sker på en arbetsplats. Precis som andra kurser har LIA en kursplan där det står vilka mål den studerande ska uppnå och hur betyg sätts på kunskaper, färdigheter och kompetenser.

En utbildning som leder till kvalificerad yrkeshögskoleexamen är minst två år lång (400 YH-poäng), och av dessa ska minst 100 YH-poäng (25 % av studietiden) bestå av LIA.

Syftet med LIA är att de studerande ska få praktisk erfarenhet i en verklig arbetsmiljö och utveckla sina kunskaper och färdigheter.

Har du möjlighet att erbjuda en eller flera LIA-platser? Kontakta respektive utbildningsledare på Skövde Yrkeshögskola via Skövde kommuns Kontaktcenter, 0500-49 80 00.

Sidan uppdaterades: 14 mar 2025
Hjälpte informationen på den här sidan dig?