Med de nya ledningarna på plats förbättrar och förstärker vi leveranssäkerheten av dricksvatten i området.
Vattnet till berörda fastigheter kommer att stängas av under kortare perioder, dock inte längre än ca 6 - 8 timmar. Information inför varje vattenavstängning meddelas respektive fastighetsägare någon eller några dagar innan, främst via sms. Läs mer om sms-tjänsten (och registrera dig om du har ett oregistrerat nummer) på Skövde kommuns hemsida: Få sms vid driftstörning, www.skovde.se/driftsms.
Framkomligheten på gator i området kommer att variera under arbetets gång och grävarbetet kommer vid något tillfälle även att påverka åtkomsten till uppfarter på Vårfrugatan. Innan den delen av arbetet påbörjas kontaktas berörda fastighetsägare muntligen eller via sms.
Det finns ordinarie boendeparkering i området, men för de som normalt parkerar inne på den egna fastigheten går det bra att kontakta projektledare Jörgen Ranneberg (se kontaktuppgifter nedan) för att diskutera alternativen under de dagar avstängningen kvarstår.
Säkerheten för boende och besökare i området är viktig för oss – var gärna lite extra försiktig runt våra maskiner och där vi gräver. Fullständig asfalts- och markåterställning sker i direkt anslutning till att projektet avslutats. Tack på förhand för visad förståelse under den tid då arbetet pågår!
Klicka här för en större karta